You are here
Home > Cellulit > Cellulit

Cellulit

Wszystko o cellulicie

Przypadłością wielu kobiet jest cellulit. Powoduje, iż popadają one w kompleksy i wstydzą się własnego ciała.Konsekwencją jest obniżenie poczucia własnej wartości i zatracenie w sobie kobiecości. Ukrywają piękno swojego ciała pod odzieżą, zamiast chwalić się nim, i być z niego dumnym. Na szczęście nie jest to przypadłość groźna dla zdrowia i można z nią walczyć.

Co oznacza słowo cellulit ? Nazywany jest “skórką pomarańczową” nie bez przyczyny. Struktura skóry objęta nim, jest pomarszczona,włóknista i grudkowata. Cellulit to nic innego, jak nierówne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, w której grudki formują puste przestrzenie między sobą. Są one adopocytami, a więc, komórkami tłuszczowym, które powiększając się powodują ucisk na naczynia naczynia krwionośne i limfatyczne. Prowadzi to, do pogorszenia krążenia wewnątrz komórek, zwalnia przemiana materii, dlatego też, słabo przyswajają tlen i inne składniki odżywcze. To z kolei powoduje zwolnienie usuwania toksyn powstałych w tym procesie a w konsekwencji zalegania ich w tkankach. Zazwyczaj tymi toksynami są: woda i resztki toksyczne. Cellulit może występować na piersiach, brzuchu oraz udach.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Wyróżnia się 3 rodzaje cellulitu, wywołanych przez różne czynniki m.in nadwaga, hormony, krążenie krwi, działanie układu limfatycznego, geny oraz styl życia. Na ich właśnie podstawie, jesteśmy w stanie ocenić, jakim rodzajem cellulitu, została dotknięta dana osoba.

 • cellulit tłuszczowy – powstaje po przez zbieranie się kwasów tłuszczowych w komórkach,  przypominające grudki gromadzące się pod skórą. Ten rodzaj cellulitu jest ściśle związany z nadwagą i otyłością. Pojawia się on zwykle na udach, brzuchu i pośladkach.W sporadycznych przypadkach,  powstaje na łydkach bądź pod kolanami. Warto dodać, iż nie jest on bolesny przy dotyku.
 • cellulit wodny –  dotyka głównie kobiet szczupłych. Powodem powstawania go, złe krążenie krwi i limfy w tkance łącznej. Przez ten proces, komórki tłuszczowe zwiększają swój rozmiar. Może on również powstać pod wpływem zaburzeń hormonalnych (opuchnięcia). Cellulit ten, występuje najczęściej na ramionach i w okolicy kostek. Jedynym wspólnym mianownikiem, jak łączy cellulit wodny a tłuszczowy jest jego wygląd oraz to, iż oba te rodzaje, mogą pojawić się na łydkach.
 • cellulit cyrkulacyjny –  słynie z trudności w zwalczaniu go. Powstaje z twardych włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Blokują one odpowiednie ukrwienie i natlenienie komórek..Rozpoznawany jest przez dotyk/ ucisk grudkowatej powierzchni. Jest on bardzo bolesny przesz twarde i zbite grudki. Tworzy się na udach i nad kolanami.

  Można wyodrębnić także 4 stopnie cellulitu:

 1. Pierwszy stopień nie jest zbyt widoczny i aby go dostrzec, należy ścisnąć płat skóry na brzuchu lub udach dwoma palcami. Jeśli powierzchnia zrobi się grudkowata, wówczas mamy z nim do czynienia
 2. Drugi stopień – test sprawdzający przeprowadza się tak samo, jak w przypadku stopnia pierwszego, jednak skóra będzie przypominać pomarańczową skórkę i przy dotyku grudek, może być lekko bolesna.
 3. Trzeci stopień – cellulit jest widoczny gołym okiem a grudki są znacznie większe. Występuje na całej powierzchni zmiany wraz z nierównomiernym pofałdowaniem skóry, w jej głębszej warstwie.
 4. Czwarty stopień – pofałdowania skóry są bardzo duże, a najmniejszy dotyk grudek, jest bardzo bolesny.

Przyczyny powstawania cellulitu

Różne przyczyny cellulitu w procesie jego powstawania. Może powstawać on na wskutek:

 • siedzącego trybu życia, a co za tym idzie, mało ruchu bądź jego całkowity brak.
 • nie bez znaczenia jest dieta, jaką stosujemy na co dzień. Zbyt wysoka zawartość soli i cukrów w niej, może doprowadzić do tworzenia się cellulitu.
 • zakładanie zbyt obcisłej odzieży, która blokuje prawidłowe krążenie w tkankach i komórkach
 • uzależnienie od nikotyny a więc palenie papierosów, które jest niebezpieczne dla całego organizmu
 • wady związane z kręgosłupem lub postawą ( różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa nabyte bądź wrodzone, powodują gorsze krążenie krwi w nogach)
 • choroby wewnętrzne organizmu jak np. problemy związane z krążeniem lub też zaburzenia hormonów (przewaga estrogenów a niedobór progesteronu)
 • nadwaga i otyłość
 • przyczyną powstawania cellulitu może być również ciąża. Występuje on u 60-80% ciężarnych kobiet. Przyczyna leży w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Wzrasta ilość estrogenów, które powodują zwiększenie przepuszczalności ścianek naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Następuje obrzęk i ucisk tkanek sąsiadujących a tym samym powstają zaburzenia mikrokrążenia, Dlatego też, komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić dużą ilość tłuszczu w postaci grudek.

Jak się pozbyć cellulitu?

Sposoby na pozbycie się i leczenie cellulitu. Istnieje wiele metod na jego usunięcie. To, jak pozbyć się cellulitu, zależy od tego, w którym miejscu mamy z nim do czynienia, jego rodzaju i stopnia. Walkę należy zacząć jak najwcześniej, kiedy cellulit stopnie rozwoju ma niskie. Wówczas znacznie łatwiej się go pozbyć. Wpływ na skuteczną walkę z nim ma to, jakie cellulit przyczyny ma w jego powstawaniu.

 • ważnym jest wszelkie oczyszczanie organizmu z zaległej wody, polepszenie ukrwienia oraz zamiany tłuszczu w mięśnie. dlatego tak ważny jest sport np. jogging, skakanka, ćwiczenia na brzuch, spinning, interwały. Dzięki tym ćwiczeniom zlikwidujesz cellulit na brzuchu.
 • odpowiednia dieta- a więc z ograniczoną ilością soli i cukrów a bogatą w warzywa takie jak: brokuły,buraki, kurkuma itp.
 • stosować można także kremy na cellulit na pośladkach i nie tylko ,  na bazie kofeiny i bluszczu.
 • masaże antycellulitowe  np.masaż bańką chińską, endermologia, karboksyterapia, fala uderzeniowa. Warto dodać, iż we wczesnym stadium, warto  wykonać masaż samodzielnie. Polega on na uciskaniu i rollowaniu miejsca objętego zmianą, robiąc to zawsze ku górze (odgarnianie śniegu). Najczęściej wykorzystuje się tutaj masażery, dzięki którym łatwej wykonamy samodzielnie masaż np. na cellulit na nogach jogging, spinning, interwały, trening na orbitreku, skakanka i ćwiczenia na brzuch oraz dolne partie ciała.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/cellulit-skad-sie-bierze-jak-okreslic-stopnie-cellulitu_39033.html

jogging, spinning, interwały, trening na orbitreku, skakanka i ćwiczenia na brzuch oraz dolne partie ciała.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/cellulit-skad-sie-bierze-jak-okreslic-stopnie-cellulitu_39033.htm

jogging, spinning, interwały, trening na orbitreku, skakanka i ćwiczenia na brzuch oraz dolne partie ciała.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/cellulit-skad-sie-bierze-jak-okreslic-stopnie-cellulitu_39033.htm

Dodaj komentarz

Top
powiekszanie-piersi.net.pl