Czy można używać krem na rozstępy na piersiach w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który w dużym stopniu zmienia jej ciało. W czasie ciąży powiększa się nie tylko brzuch, ale również piersi, co może powodować pojawianie się rozstępów. Często to właśnie one są największym zmartwieniem przyszłych mam. Czy na rozstępy na piersiach powstające w czasie ciąży można stosować specjalne kosmetyki?

Jak powstają rozstępy na piersiach w ciąży?

Ciąża to prawdziwa burza hormonalna zachodząca w organizmie kobiety, która powoduje wiele zmian. Warto jednak pamiętać, że rozstępy na piersiach pojawiają się także u kobiet, które nie spodziewają się dziecka, ponieważ za ich powstawanie odpowiada przede wszystkim kortyzol, czyli hormon stresu. Jest on produkowany przez korę nadnerczy, ma negatywny wpływ na komórki produkujące włókna kolagenowe i elastynowe – fibroplasty. Zbyt mała ilość kolagenu i elastyny sprawia, że skóra traci swoją elastyczność, nie jest tak jędrna i staje się bardziej podatna na rozstępy.

W ciąży stężenie kortyzolu może wzrosnąć kilkakrotnie i właśnie dlatego kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie rozstępów. Ich powstawaniu sprzyja też przybieranie na wadze, które jest naturalne dla kobiet spodziewających się dziecka oraz samo powiększanie się biustu, które ma być przygotowaniem do okresu karmienia piersią już po narodzinach dziecka.

Krem na rozstępy na piersiach w ciąży – czy można go stosować?

Krem na rozstępy na piersiach jest całkowicie bezpieczny – w drogeriach można znaleźć preparaty przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Tutaj sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” – po krem na rozstępy warto więc sięgnąć jak najwcześniej. Odpowiednia profilaktyka od pierwszych miesięcy ciąży sprawia, że pojawiające się rozstępy nie będą tak intensywne i zdecydowanie łatwiej będzie można się ich pozbyć.

Stosując odpowiednie kosmetyki, nawet po ciąży i okresie karmienia piersią będzie można cieszyć się pięknymi, gładkimi i co najważniejsze, jędrnymi piersiami (tu polecamy serum Frashe). Jeżeli nie zadbamy o piersi odpowiednio wcześnie, pojawiające się rozstępy mogą okazać się naprawdę kłopotliwe i specjalne kosmetyki mogą nie wystarczyć – wtedy niezbędne okażą się także zabiegi odbudowujące włókna kolagenowe i elastynowe, a to dodatkowy koszt.

Kremy na rozstępy na piersiach powstające w czasie ciąży zawierają w swoim składzie specjalne substancje, które pobudzają fibroplasty do produkcji elastyny i kolagenu. Te substancje to przede wszystkim fitoestrogeny. Dobry krem powinien też odpowiednio nawilżać skórę i wykazywać właściwości antyoksydacyjne – odpowiadają za to m.in. witaminy: A, C, E, F, kwas mlekowy i różnego rodzaju oleje: migdałowy, jojoba czy z awokado. Należy jednocześnie pamiętać, by unikać kosmetyków, które zawierają w składzie kofeinę i wyciąg z kasztanowca. Substancje te mogą przenikać przez skórę i razem z krwią przechodzić przez łożysko, trafiając do płodu.

Jak stosować krem na rozstępy na piersiach w ciąży?

Krem na rozstępy należy stosować codziennie – producenci niektórych kosmetyków zalecają stosowanie ich nawet dwa razy dziennie. Warto zacząć stosować krem profilaktycznie już od pierwszych miesięcy ciąży, kiedy brzuch ani piersi jeszcze się nie powiększają. Często kobiety potwierdzają, że dzięki temu rozstępy na ich piersiach nie pojawiły się w ogóle.

Krem należy dokładnie wmasować w skórę na piersiach, zalecane są też peelingi wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Sam masaż powinien trwać kilka minut – nie tylko sprawi, że kosmetyk dobrze się wchłonie, ale również pozytywnie wpłynie na kondycję skóry.

Niektóre kobiety skarżą się, że mimo stosowania kremów, rozstępy pojawiły się na ich piersiach. W takim przypadku można mówić o predyspozycjach genetycznych – jeśli nasza babcia i mama miały rozstępy w ciąży, najprawdopodobniej i nas czeka to samo. Niemniej jednak, warto zaopatrzyć się w dobry krem, który może zmniejszyć intensywność powstających rozstępów. Do tego zaleca się noszenie wygodnego biustonosza z regulowanymi ramiączkami oraz masaże w czasie kąpieli przy użyciu gąbki ze specjalnymi wypustkami.

Kategoria: Kremy
to-top